Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.

Kontrola souvisejících transakcí, automatická kontrola klientů v sankčních seznamech CZ, EU, OFAC SDN - USA, kontrola PEP, rizikové země přímo v rámci CENTIFOXu.

SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY

Uvedené konfigurace jsou základním doporučením pro nainstalování a provoz databázového serveru MS SQL a SW CENTIFOX. Požadavky jsou uvedeny pouze vzhledem k operačnímu systému, databázovému serveru MS SQL a SW CENTIFOX. Není brán zřetel na další aplikace a služby provozované na stanici nebo serveru (kromě MS Office), které dále zvyšují HW nároky. Rovněž není brán zřetel na velikost databáze/databází MS SQL – zde je třeba posuzovat nároky samostatně a HW možnosti případně upravit.

Datová základna

Systém Centifox využívá jako datovou základnu MS SQL server. Podporované verze jsou MS SQL 2014 SP2, MS SQL 2016 SP1, MS SQL 2017 +CU, MS SQL 2019 + CU nebo MS SQL 2022 + CU

Při objemu dat do 10 GB dostačuje edice MS SQL Express, která je zdarma.

MS SQL je potřeba na všech pokladnách i v datovém centru. Tímto způsobem je zajištěno, že provoz pokladny není ohrožen při případném výpadku internetového spojení.

Pokladna

Pro provoz pokladny stačí běžný kancelářský počítač. Minimální konfigurace je CPU Intel 2 GHz (2 jádra), 8 GB RAM, minimální podporované grafické rozlišení je 1024 x 768, 16 bitů, doporučujeme počítač s SSD diskem pro rychlejší přístup k datům.

Počítač musí být vybaven verzí Windows 10 x64, Windows 11 x64. Na pokladně je potřeba mít instalovaný .NET Framework verze 4.8 a .NET Core 3.1 (zdarma).

Při centrálním zpracování musí mít pokladna přístup k internetu z důvodu datové výměny s datovým centrem, Pokladna musí mít přístup internetu z důvodu kontroly na sankční seznamy CZ a EU (jsou-li součástí licence CENTIFOX).

Datové centrum

Centrální databázi - úložiště dat (do které se přenáší data ze všech pokladen) je vhodné při centrálním zpracování umístit na server. Může se jednat o server ve Vaší infrastruktuře, v cloudu nebo pronajatý.

Datové centrum (ze kterého se řídí nastavení pokladen, přístupy uživatelů apod.) lze umístit v závislosti na konkrétní infrastruktuře na server nebo kancelářský počítač (viz Pokladna). Pokud je datové centrum instalováno na serveru v cloudu nebo hostingu, je možné pracovat s ním formou přístupu přes vzdálenou plochu (RDP).

Minimální konfigurace server - CPU Intel 2 GHz (2 jádra), 16 GB RAM při velikosti databáze do 10 GB a zpracování méně než 5 pokladen. Volba počtu a výkonu procesorů záleží především na počtu zpracovávaných pokladen. Velikost RAM závisí na celkovém počtu a velikosti databází a také na dalších rolích serveru. Při počtu pokladen větším než 5 a databázi větší než 5 GB doporučujeme konfiguraci konzultovat.

Podporované verze jsou Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022.

Na serveru je potřeba mít instalovaný .NET Framework verze 4.6 a .NET Core 3.1 (zdarma).

Před případným nákupem HW a SW doporučujeme konzultovat vhodnost nově pořizovaného SW a HW.

Zabezpečená datová komunikace

Komunikace mezi Datovým centrem a Pokladnou je šifrovaná s využitím SSL certifikátu, a to z důvodu zabezpečení přenášených informací – osobní data klientů, jednotlivé transakce, ... Využíváme a doporučujeme certifikát RapidSSL s doménovým ověřením.

Terminálový provoz - propustnost linky

V případě využití terminálového provozu je potřeba 128 kbps / 1 uživatel, komunikační linka s odezvou na ping menší než 150 ms, bez vypadávání paketů během provozu. Doporučujeme používat pevnou linku nebo bezdrátovou linku v licencovaném frekvenčním pásmu. Při používání nesymetrické linky nebo linky s agregací provozu (např. ADSL) doporučujeme otestovat rychlost a stabilitu linky.

Virtualizace HW prostředků

Datové centrum i centrální úložiště dat (MS SQL) je možné provozovat ve virtualizačních prostředích. Praktické zkušenosti s virtualizací máme na systému Microsoft Hyper-V.

Ostatní doporučení

Doporučujeme používat značkový HW (HP…) s možností zakoupení rozšířené záruky – oprava přímo u zákazníka, možnost garance zahájení práce na odstranění HW závady případně garance doby odstranění HW závady.

Velikost paměti RAM

Pro provoz MS SQL Server je doporučená velikost RAM 1:1 vůči velikosti provozované databáze (resp. součtu aktivních databází).

Dále je doporučen poměr RAM 2:1 vůči největší tabulce zpracovávané na MS SQL Server.

Dostatek RAM pro MS SQL Server má zásadní vliv na odezvu systému.

Konfigurace disků server

Pro ukládání databází na serveru je vhodné použít diskové pole typu RAID 10 nebo RAID 1.

Typ pole RAID 5 není pro SQL databáze doporučován.

Rychlost disku / diskového pole a kvalita diskového řadiče mají zásadní vliv na odezvu systému.

Tiskárny a tiskové výstupy

Pro provoz Datového centra je ideální standardní černobílá laserová tiskárna.

Tiskové výstupy z části Pokladna je možné realizovat na laserové tiskárně - tisk dokladů i přehledů a sestav, nebo v kombinaci pokladní (účtenková) tiskárna pro tisk dokladů a laserová tiskárna pro tisk přehledů a sestav.

Pro konkrétní modely tiskáren, které budete využívat, Vám v rámci prodeje licence na SW upravíme tiskové výstupy dle požadavku.

Vzdálená správa

Implementaci a vzdálenou podporu poskytujeme prostřednictvím aplikace TeamViewer.

Ve všech případech provozování systému SW CENTIFOX je doporučena (v některých případech dokonce vyžadována) pravidelná aktualizace MS SQL Server a Windows.

V souvislosti s rozvojem SW CENTIFOX a rozvojem SW třetích stran je pro bezproblémový provoz SW CENTIFOX zapotřebí aktualizovat parametry používaného technického vybavení a softwarového prostředí.

UNIPEX CZ nabízí možnost poskytnout specialisty a zkušenosti v oblasti instalace, konfigurace a optimalizace provozu MS SQL.