Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.

NOVINKA: Kontrola souvisejících transakcí, automatická kontrola klientů v sankčních seznamech CZ a EU, kontrola PEP přímo v rámci CENTIFOXu. Bezproblémový přechod z Vašeho staršího systému včetně převodu klientů.

Novela zákona o směnárenské činnosti

Základní části novely zákona

Zákon upravuje některé náležitosti kurzovního lístku a poskytování jiných podmínek směny. Zveřejňování tzv. VIP kurzů v provozovně formou výhodnějších směnných kurzů nebude nadále povoleno. Provozovatel ale bude mít možnost dohodnout se na výhodnějším směnném kurzu se zákazníkem individuálně.

Novela zákona dále zakazuje požadování úplaty za provedení směnárenského obchodu provozovatelem, s výjimkou směny mincí a šeků. Úplata bude moci být provozovatelem vyžadována i v případě platby kartou.

Právní úprava nově zavádí možnost zákazníků odstoupit od smlouvy o směnárenském obchodu do 3 hodin od provedení obchodu. Odstoupit od smlouvy lze pouze do částky odpovídající 1 000 EUR. Další novinkou je částečné zrušení tzv. předsmluvních informací, které musel zákazník vždy obdržet před provedením směnárenského obchodu. Praxe ukázala, že předsmluvní informace klientům směnáren nijak nepomáhají a naopak zbytečně zatěžují směnárníky. Předsmluvní informace budou zachovány pro směnárenské obchody přesahující částku odpovídající 1 000 EUR.

Zákon o směnárenské činnosti blíže vymezuje hranici mezi směnárenskou činností a poskytováním platebních služeb. Bude tak postaveno najisto, že i směnárenský obchod lze zaplatit platební kartou.

Zákon byl vyhlášen 10. ledna 2019 ve Sbírce zákonů v částce 2 pod číslem 5/2019 Sb., tj. nabývá platnosti 1. dubna 2019.

CENTIFOX je na všechny požadavky vyplývající z novely zákona o směnárenské činnosti připraven, sledujte naše novinky.